Rekolekcje w Kokoszycach 19-21.01.2018

Zapraszamy do udziału w ważnym wydażeniu formacyjnym jakim są rekolekcje zamknięte dla pracowników Służby Zdrowia w domu rekolekcyjnym w Kokoszycach.

  • Dom rekolekcyjny w Kokoszycach

Kokoszyce: Rekolekcje pracowników służby zdrowia

2018 01 20 PHOTO 00001789

Pracownicy służby zdrowia z terenu archidiecezji katowickiej przeżywają w Kokoszycach swoje rekolekcje. W sobotę odwiedził ich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Podczas homilii abp Wiktor Skworc nawiązał do przeżywanego roku liturgicznego pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. – Tajemnica zbawienia człowieka trwa. Dokonuje się w Kościele i poprzez Kościół, w sakramentach Kościoła, przez które działa Chrystus w Duchu Świętym – mówił.

Hierarcha podkreślił, że Duch Święty jest duchem jedności i podtrzymuje jedność między braćmi i siostrami. – Jest dynamiką, siłą, która rozprzestrzenia nowo założony Kościół, aż po krańce ziemi – powiedział.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii metropolita katowicki zauważył, że pojawia się w niej diagnoza, która brzmi: „odszedł od zmysłów”. – My często stawiamy diagnozy, mówimy o świecie, o Polsce, o polityce… stawiamy diagnozy, oceniamy. Niejako potem „wypisujemy recepty”. Mówimy co należałoby poprawić, zmienić – powiedział. – Stawiamy także diagnozy dotyczące Kościoła – dodał hierarcha.

– W jakimś sensie udział w rekolekcjach, to także stawianie diagnozy. Bo człowiek ma czas sam dla siebie. I stawia diagnozę przed Panem Bogiem. Rekolekcjonista ma w tym pomóc, jest narzędziem. I bardzo dziękuję, że znaleźliście czas na to, żeby przyjechać na rekolekcje – mówił abp Skworc.

Pracownicy służby zdrowia przeżywając rekolekcje skupiali się na posłudze wobec chorych według św. Kamila. – Te rekolekcje cieszą się zawsze dużą popularnością. Pracownicy służby zdrowia czekają na nie przez cały rok. Jest to zarówno czas „naładowanie duchowych akumulatorów”, jak to określają uczestnicy, jak i odpoczynek oraz okazja do spotkania się ze sobą – mówi ks. Łukasz Stawarz, diecezjalny duszpasterz chorych. - Oprócz tematyki duchowej, w czasie rekolekcji są też spotkania podczas których uczestnicy dzielą się swoim doświadczeniem pracy w służbie zdrowia – dodaje.

Rekolekcje dla pracowników służby zdrowia są organizowane corocznie pod koniec stycznia. Prowadzone są przez różnych rekolekcjonistów, którzy często sami pełnią posługę wśród lekarzy, pielęgniarek czy chorych. Przyjeżdżają na nie lekarze nie tylko z terenu archidiecezji katowickiej, ale także spoza jej granic. W ćwiczeniach duchowych uczestniczyło prawie 70 pracowników służby zdrowia.

ks.sk

źródło: http://www.archidiecezja.katowice.pl/77-slider/9170-rpzs

 

19-21.01 (Pt.-N.) Rekolekcje zamknięte dla pracowników Służby Zdrowia w Kokoszycach prowadzi O. Andrzej Chorążykiewicz MI (kamilianin dyrektor DPS w Zabrzu).

 

PLAN REKOLEKCJI

PIĄTEK 19 I 2018

 

18.00 Przywitanie uczestników rekolekcji i informacje organizacyjne

18.20 Kolacja

19.20 Modlitwa do Ducha Świętego na rozpoczęcie rekolekcji

19.30 Msza św.   

20.45 Wystawienie Najświętszego Sakramentu 

21.15 Apel Jasnogórski

 

SOBOTA 20 I 2018

8.00 Godzinki

8.30 Śniadanie + kawa

9.45 konferencja

10.45 Wystawienie Najświętszego Sakramentu  - w tym czasie okazja do spowiedzi św.

11.45 Msza św. z homilią

12.45 Obiad

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.15 Kawa + ciastko

16.00 Konferencja

18.00 Kolacja

19.00 Spotkanie w sali kominkowej

 

NIEDZIELA 21 I 2018

8.00 Liturgia Godzin (brewiarz) - Jutrznia

8.30 Śniadanie

9.45 Konferencja

11.15 Msza św. z homilią

12.35 Obiad