PIELGRZYMKA DO GRUZJI 13-18.09.2018

Zobacz plan i pielgrzymuj z nami!

Pielgrzymka do Gruzji organizowana przez
Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
dla pracowników służby zdrowia i ich rodzin.

Ks. Łukasz Stawarz - Duszpasterz Służby Zdrowia serdecznie zaprasza.

Termin: 13.09-18.09.2018r.

Przelot:

 

W6 1281

 

2018-09-13 17:10 – 22:25

Katowice (KTW)

Kutaisi (KUT)

W6 1282

 

2018-09-18 22:55 – 00:25 (19.09.2018)

Kutaisi (KUT)

Katowice (KTW)

 

Dzień 1 (13.09.2018)

Przywitanie grupy na lotnisku o 17:10. Transfer do Tbilisi. Po drodzę obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przyjazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Tbilisi.

 

Dzień 2 (14.09.2018) Tbilisi 

Śniadanie w hotelu. Powrót do Tbilisi. Zwiedzanie Tbilisi rozpoczniemy od XII-wiecznej świątyni Metekhi, związanej z legendą o brutalnej rzezi chrześcijan. Wjedziemy kolejką linową na twierdzę Narikala i zejdziemy pieszo do dzielnicy słynnych łaźni siarkowych. Następnie zobaczymy synagogę, kawiarniane uliczki Chardin, Majdan Gorgasali, katedrę Syoni (gdzie znajduje się relikwia świętej Nino i piękne freski), awangardową wieżę zegarową i bazylikę Anchiskhati, najstarszą cerkiew miasta. Możliwość zorganizowania spotkania z Misją Kamilianów w Tbilisi oraz Mszy Św. W kościele Św. Piotra i Pawła. Wieczór Gruziński z muzyką na żywo.

 

Dzień 3 (15.09.2018)

Tbilisi – David Gareji – Bodbe – Sighnaghi (210 km)

Tego dnia pojedziemy do David Gareji (UNESCO), usytuowanym na półpustynnych zboczach góry Gareji, 105 km na południowy-wschód od Tbilisi. Ten znakomity, wykuty w skale monastyr  zawiera 16 architektonicznych zabytków. Pierwszy z nich został założony w VI wieku przez Davida, jednego z 13 Ojców Asyryjskich, którzy przybyli do Gruzji popularyzując życie mnichów. Kompleks kryje w sobie dziesiątki celi, kapliczek, pustelni i skrytek schowanych w grotach na dużym terytorium.

Warto wspiąć się na górę (~30 min. w jedną stronę), skąd zobaczymy zapierający dech w piersiach widok na niekończące się równiny Azerbejdżanu i kanion, gdzie położone jest Davit Gareji. Na szczycie znajdują się unikalne freski z XII wieku, które stanowią indywidualną dla monastyru interpretację biblijną. Przyjazd do żeńskkiego monastyru Bodbe pod wezwaniem Św. Nino, będącego zarazem centrum biskupim Kakheti. W środku kompleksu znajduje się piękny ogród, grób Św. Nino wewnątrz cerkwi, a także sklep z rękodziełami mniszek. Nieopodal bije "źródełko oczyszczenia", które leczy wiele dolegliwości. Przyjazd do „miasta miłości”– Sighnaghi. Obiadokolacja i nocleg w Sighanghi.

 

Dzień 4 (16.09.2018)

Sighnaghi – Gurgeriani – Nekresi - Gremi – Ikalto – Alaverdi – Tbilisi (270 km)

Śniadanie. Wyjazd do wioski Gurgeniani, gdzie znajduje się mały kościół katolicki prowadzony przez polskich misjonarzy. Zwiedzanie monastyru Nekresi założonego w VI w. Przez męczennika Abibosa. Przejazd do byłej stolicy Kakheti, a zarazem ważnego ceglanego zabytku kraju, cytadeli Gremi, która przypomina zamek z baśni Disney’a. Następnie przejazd do drugiej, najwyższej katedry Gruzji – Alaverdi (XI w.). Potężna budowla, otoczona murami, wznosi się dumnie wśród winnic. Stanowi ona centrum religijne Kachetii. Zwiedzanie kompleksu Ikalto (VI-IX w.), gdzie zobaczymy m.in. dawną akademię filozoficzną, w której nauki pobierał słynny wieszcz gruziński - Shota Rustaveli. Obydwa obiekty zostały zainicjowane przez tzw. 13 Ojców Syryjskich (Asyryjskich), czyli misjonarzy działających w VI w. na terytorium Gruzji. Powrót do Tbilisi.

 

Dzień 5 (17.09.2018)

Tbilisi – Ananuri - Stepantsimnda - Tbilisi    (312 km)

Śniadanie w hotelu. Rozpoczniemy niezwykłą podróż do wysokogórskiego regionu Mtskheta-Mtianeti. Co więcej, dalej nasza droga prowadzi przez góry Kaukazu Wielkiego po Gruzińskiej Drodze Wojennej, która jest głównym przejściem między Kaukazem Południowym, a Północnym. Po drodze odwiedzimy Ananuri, XVII-wieczny kompleks architektoniczny, z cudownym widokiem na zbiornik Zhinvali. Przyjazd do Stepantsmindy, znanej jako Kazbegi. Stamtąd odbędziemy off-road do świątyni Świętej Trójcy Gergeti (XIV w.).

 

Cerkiew usytuowana jest na górze (2170 m.n.p.m.), na tle góry Kazbek (Mkinvartsveri, 5047 m.n.p.m)., co sprawia, że jej widok jest niezwykle pocztówkowy. Jeżeli dopisze pogoda, możemy złapać wzrokiem ten bajeczny lodowiec. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 6 (18.09.2018) Tbilisi – Mtskheta – Jvari - Kutaisi

Śniadanie w hotelu.  Najpierw pojedziemy zobaczyć monastyr Jvari (UNESCO) – jedno z arcydzieł architektury sakralnej z VI w. Jvari stanowi pierwowzór gruzińskiej architektury sakralnej na planie kopułowo-krzyżowym. Ze wzgórza rozpościera się pocztówkowy widok na złączenie rzek Mtkvari oraz Aragvi, a także na samą Mtskhetę. Następnie zwiedzimy dawną stolicę Iberii (wschodniej Gruzji), Mtskhetę, z jej najważniejszym zabytkiem, katedrą Svetitskhoveli (XI w., UNESCO). W katedrze pochowana jest tunika Jezusa oraz wybitni władcy Gruzji, na ścianach z kolei widnieją unikalne freski. Sama świątynia owiana jest wieloma wspaniałymi legendami. Obiad.

Przejazd do Kutaisi. Transfer na lotnisko. Pożegnanie grupy. Wylot do Polski.

                              

 

Cena zawiera:

 • Transfery z/na lotnisko;
 • Transport według programu;
 • Jeepy 4x4 do świątyni Gergeti
 • Polskojęzycznego przewodnika;
 • Zakwaterowanie: 4x Tbilisi, 1x Sighnaghi
 • Wyżywienie: Śniadanie (5x); Obiadokolacja (6x)

Bilety wstępów:

 • Nekresi
 • Gremi;
 • Uplistsikhe;
 • kolejka linowa w Tbilisi
 • butelka wody na osobę, na dzień

 

Cena nie zawiera:

 • Napojów alkoholowych nie wymienionych w programie.
 • Zwyczajowych napiwków
 • Dopłata do pokoju 1 osobowego 120 USD /osobę
 • TFG 13zł /osobę  - obligatoryjnie płatny

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjne proszę wpłacać w miesiącu podpisania umowy na konto: ING BANK ŚLĄSKI: 43 1050 1214 1000 0091 1770 8140