Informacje dla pielgrzymów do Ziemi Świętej

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW

Izrael 10.04-14.04.2018  

We wtorek 10 IV 2018 r. rozpoczynamy kolejną pielgrzymkę do Ziemi Świętej dla pracowników Służby Zdrowia i ich rodzin, organizowaną przez Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej. Naszym głównym celem jest dotknięcie miejsc związanych z podstawowymi prawdami naszej chrześcijańskiej wiary. Dosłownie "w pigułce" chcemy jak dobry lekarz - naśladując w tym św. Łukasza patrona Służby Zdrowia - zbadać miejsca, które niosą w sobie świadectwo życia, nauczania, męki, śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Chcemy zobaczyć, poczuć, zmierzyć się z Ojczyzną Pana Jezusa, po to by bardziej rozumieć kim jesteśmy i wierzyć w to co jest napisane w Piśmie świętym. Celem naszego pielgrzymowania jest też integracja środowiska medycznego oraz wyjątkowy sposób formacji w duchu chrześcijańskim jakim jest pielgrzymowanie. Niewątpliwie ta pielgrzymka to swoiste rekolekcje. Pan Bóg będzie przemiawiał do nas poprzez klimat, przyrodę, zapachy, smaki, święte miejsca oraz ludzi, których spotkamy. Niewątpliwie wielokulturowość, wschodnie zwyczaje i mentalność są bliskie temu co znamy z opisów zawartych w Biblii. Codzienna Msza św. będzie dla nas okazją do spotkania z Żywym Bogiem, który chojnie udziela łaski owocnego pielgrzymowania każdemu kto Go o to prosi.   

 

ZBIÓRKA I ODPRAWA BILETOWO- PASZPORTOWA  W DNIU 10.04.2018  

Zbiórka na lotnisku Katowice Pyrzowice przy stanowiskach odprawy biletowo- bagażowej o  godz. 07:20. Odprawa celna i paszportowa.

 

WYLOT KTW-TLV

Wylot w dniu  10.04.2018 z KATOWIC do Tel Aviv,  linia lotnicza LY566, godzina wylotu 10:20. Przylot do Tel Aviv  godz. 14:55. Odprawa rozpoczyna się na 3 godziny przed wylotem.

 

WYLOT TLV-KTW:

Powrót w dniu 14.04.2018 z Tel Aviv do Katowic, linia lotnicza LY567, godzina wylotu 20:10. Przylot do Katowic godz. 22:55.Odprawa rozpoczyna się na 3 godziny przed wylotem.

 

Informacje dotyczące transportu na lotnisko dla osób, które jadą wynajętym przez grupę autokarem. 

Godziny zbiórki:

Pierwszy punkt zbiórki godz. 5:30

Adres: Tychy 43-100, ul. Wyszyńskiego 1, parking przed kościołem Św. Krzysztofa

Drugi punkt odbioru osób godz. 06:15 

Adres: Katowice (Ochojec) 40-635, ul. Ziołowa 43b, parking znajduje się obok Szpitala Ogólnego na Ochojcu, przy skrzyżowaniu ulic "Cegielnia Murcki" i "Ziołowa" 

Odbiór z lotniska grupy w dniu 14.04.2018. Przylot samolotu godzina 22:55.

Kolejność odwozu osób po powrocie z Pyrzowic: pierwszy przystanek Katowice Ochojec Ziołowa 43b, drugi przystanek Tychy kościół św. Krzysztofa ul. Wyszyńskiego 1.

 

 

ODPRAWA CELNO-PASZPORTOWA:

Odprawa rozpoczyna się na 3 godziny przed wylotem z Polski i na 3 godziny przed wylotem z Izraela. Wymagane dokumenty: turyści w trakcie całego pobytu powinni mieć przy sobie paszport (ważny 6 miesięcy od daty powrotu). Prosimy o zrobienie i zabranie ze sobą ksero paszportu (w bagażu głównym)!

Z Polski bez zaświadczenia bankowego można wywieźć równowartość do 10 000 euro.

Przepisy celne: Osoba pełnoletnia (powyżej 17 lat) może przywieźć do Izraela: 1 litr wódki lub 2 litry wina bez cła, oraz 250 gram tytoniu lub 250 papierosów. Nie można natomiast wwozić zwierząt, roślin, broni i mięsa. Wwóz i wywóz obcej waluty nie podlega ograniczeniom. Można wwozić szekle, ale nie można ich wywozić (tylko do równowartości 100 USD).

Aktualnie 1$ = ok. 3,89 szekla.

 

CO ZABRAĆ?

Należy zabrać ze sobą odpowiednie do pory roku i charakteru miejsca ubranie, 2 pary obuwia na zmianę, aparat fotograficzny, lekarstwa, środki przeciwbólowe, strój kąpielowy i ręcznik do kąpieli w Morzu Martwym. Zalecane zabranie ze sobą płaszcza przeciwdeszczowego lub kurtki z kapturem. Zalecamy również ubranie się na tzw. „cebulkę” . Temperatura może wahać się od 5 stopni rano/wieczorem do 25 w południe. Należy być przygotowanym na zmieniającą się aurę.

 

KIESZONKOWE

Biuro Podróży na podstawie swoich doświadczeń sugeruje zabranie kieszonkowego na poziomie minimum 200 USD. Napoje do obiadokolacji są płatne dodatkowo: kawa, herbata, soki ok. 3 USD, piwo- 5 USD.

 

[Inne :„opłaty na tacę” w miejscach sprawowania Eucharystii, ewentualne dodatkowe posiłki w ciągu dnia, pamiątki czy opłaty WC]

 

INFORMACJE- BAGAŻ

Bagaż podręczny: Bagaż podręczny o wadze maksymalnej 8 kg. Suma wymiarów max 115 cm. Bagaż może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie. Bagaż ten musi się mieścić pod siedzeniem przed pasażerem. Należy tam zabrać: paszport, pieniądze, kamerę lub aparat fotograficzny.

 

Bagaż podstawowy (główny): podpisany, nie powinien przekraczać 23 kg. Suma wymiarów 158 cm. Do bagażu podstawowego nie pakować przedmiotów wartościowych, ani w opakowaniach szklanych, pieniędzy, aparatów fotograficznych czy kamer. Natomiast można tam spakować ostre przedmioty typu: nożyczki, pilniczek, nóż, grzałkę elektryczną, artykuły spożywcze typu kawa, herbata, lekarstwa, kserokopię paszportu, ubrania.

Produkty zakupione w Polsce muszą być zapakowane oryginalnie. Produkty zakupione w tzw. strefie wolnocłowej (na lotnisku)- pakowane są w specjalne torebki foliowe, których nie należy otwierać.

 

Placówki dyplomatyczne w Ziemi Świętej :

 

Ambasada RP w Izraelu                                             Konsulat honorowy RP w Izraelu

16 Soutine St, Tel Awiw 64-684                                Jan Robinsohn

Tel. 03/524 01 86-88, fax. 03/527 47 26                   3 Shmaryahu Levin St, Hajfa 33-101

                                                                                                     
 

Opieka duszpasterska:

Codzienne Msze Św. są zawsze bardzo ważną, nieodłączną częścią każdej pielgrzymki. Msze Święte w miejscach niezwykłych i symbolicznych dla naszej  wspólnoty celebrować będzie ks. Łukasz Stawarz duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej