Relacja z Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę 25-27 maja 2018 r.

Szczęśliwie zakończyliśmy VI pielgrzymkę pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę w dniach 25-27 maja 2018 r. W tym roku bardzo dopisała nam pogoda.

W piątek odprawiliśmy w Leśniowie mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki i udaliśmy się do pustelni Czatachowa, gdzie pod kościołem Ducha Świętego wysłuchaliśmy konferencji ks. dra Michała Orlika na temat aktu zawierzenia Służby Zdrowia Maryi Niepokalanej. Ks. Michał jako asystent Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Oddziału Śląskiego zachęcał do propagowania takiej modlitwy w swoich szpitalach oraz zaprosił pielęgniarki i położne do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Spotkania mają miejsce na Ochojcu w GCM zawsze w I-szą sobotę miesiąca. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 724 169 592

Potem wyruszyliśmy do Dworku Ostrężnik, gdzie czekała na nas pyszna zupka grzybowa w lokalnej restauracji. Po drodze nie zabrakło modlitwy i wspólnego śpiewu. Wieczorem doszliśmy do Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej w Olsztynie. Przeszliśmy w tym dniu 30 km. Tam po kolacji i rozpakowaniu się w pokojach udaliśmy się na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

Rano odprawiliśmy mszę św. i udaliśmy się do Częstochowy tym razem idąc 20 km. Wejściu na szczyt towarzyszyły silne emocje wdzięczności, radości i szczęścia. Choć byliśmy zmęczeni, to w naszych sercach było wiele entuzjazmu i przejęcia. Najpierw ofiarowaliśmy kwiaty pod figurą Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich. Potem udaliśmy się pokłonić Czarnej Madonnie. Wieczorem o 21.00 zgromadziliśmy się na Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie prowadził przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia bp. Romuald Kamiński Ordynariusz Warszawsko-Praski. Po Apelu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskich. Przed jej rozpoczęciem przeżyliśmy piękny pokaz sztucznych ogni nad bazyliką jasnogórską.  

W niedzielę wzięliśmy udział w spotkaniu Służby Zdrowia na auli Kordeckiego. Wysłuchaliśmy wykładu pani prof. Krajnik na temat opieki duchowej w Służbie Zdrowia. Pani prof. powiedziała m. in., że opieka duchowa polega na współczuciu wobec chorego, a współczucie oznacza cierpieć razem. Potem msza św. na wałach jasnogórskich. 

Nagrania ze spotkania w auli Kordeckiego oraz z mszy św. na wałach jasnogórskich są dostępne na stronie Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W pielgrzymce pieszej wzięło udział 51 osób, w tym trzech kapłanów: ks. Łukasz Stawarz - duszpasterz Służby Zdrowia i chorych Archidiecezji Katowickiej, ks. dr Michał Orlik - asystent kościelny Katolickich Stowarzyszeń i ks. dr Wojciech Bartoszek Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych. Ks. Wojciech zaprosił wszystkich na pielgrzymkę Apostolstwa Chorych, która będzie miała miejsce 6 lipca 2018 r. na Jasnej Górze - szczegóły na http://apchor.pl/.  

Do organizacji pielgrzymki przyczyniły się szczególnie dwie pielęgniarki pani Halina i Lucyna. Dziękujemy za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem oraz organizacją miejsc noclegowych i animowanie modlitw w czasie pielgrzymki oraz liturgii mszy św. Panu Stanisławowi dziękujemy za czuwanie nad właściwym przebiegiem trasy pielgrzymki. Każdej osobie dziękujemy za udział i obecność na pielgrzymce. 

Na spotkanie indywidualnie przyjechało wielu pielgrzymów z naszej archidiecezji. Cały autokar przyjechał z Jastrzębia. Z Rudy Śląskiej na rowerach przyjechało 36 osób. Dodatkowo nasi pielgrzymi z Rudy Śląskiej wystawili na błoniach jasnogórskich dwie karetki. 

W czasie pielgrzymki część osób z naszej archidiecezji uczestniczyło w rekolekcjach dla Służby Zdrowia na Jasnej Górze i w spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Z racji nowej funkcji obecna była w Częstochowie od piątku pani dr. n. med. Elżbieta Kortyczko jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.