Relacja z VII Pieszej Pielgrzymki Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę

Szczęśliwie zakończyliśmy VII pieszą pielgrzymkę Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę 24-26 maja 2019 r. Naszym celem było dotarcie do Częstochowy na szczyt jasnogórski w sobotę 25 maja, aby wziąć udział w 95-tej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia do Częstochowy. Relację z pielgrzymki Ogólnopolskiej można przeczytać na stronie Krajowej Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Większość pracowników Służby Zdrowia przyjechała na pielgrzymkę Ogólnopolską w grupach zorganizowanych przez duszpasterstwa diecezjalne zazwyczaj autokarami, koleją lub prywatnymi samochodami. Pielgrzymka oficjalnie rozpoczyna się w sobotę, jednak część środowiska medycznego uczestniczyła od piątku w rekolekcjach dla Służby Zdrowia. Nasza grupa jest jedyną w Polsce - z grona wszystkich pracowników Służby Zdrowia - która pielgrzymuje pieszo do Częstochowy. W tym roku pielgrzymowaliśmy w liczbie 46 osób.

W piątek 24 maja dojechaliśmy o godz. 8.00 do Leśniowa i po mszy św. wyruszyliśmy w trasę – ok. 30 km – do Olsztyna pod Częstochową na nocleg w domu rekolekcyjnym „Święta Puszcza”. Po drodze śpiewaliśmy pieśni religijne, modliliśmy się w naszych intencjach oraz wysłuchaliśmy konferencji ks. dra Michała Orlika – asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Pielęgniarek i Położnych oraz Farmaceutów okręgu Śląskiego i kapelana szpitalnego na Ochojcu - na temat Matki Bożej. Zatrzymaliśmy się w restauracji Ostrężnik na pysznej grzybowej. Pogoda była bezdeszczowa, lekko pochmurna, z przebłyskami słońca, szczególnie przy dojściu do Olsztyna. Wśród pielgrzymów panowała atmosfera radości, życzliwości i modlitwy. Większość z nas pod koniec czuła zmęczenie wędrówką, ale szybko odzyskaliśmy siły po dobrej obiadokolacji w domu rekolekcyjnym. Znaleźliśmy jeszcze trochę sił, aby wieczorem zgromadzić się w kaplicy i spędzić wieczór na modlitwie do bł. Hanny Chrzanowskiej – polskiej pielęgniarki – której relikwie mieliśmy ze sobą. Relikwie Błogosławionej Hanny peregrynowały po placówkach medycznych naszej archidiecezji w ramach ogólnopolskiej peregrynacji od stycznia tego roku. Relikwiarz został przekazany przez nas w sposób uroczysty na Jasnej Górze do kolejnej diecezji.

W sobotę po spędzeniu chwili na ryneczku Olsztyńskim udaliśmy się przy pięknej słonecznej pogodzie na Jasną Górę. Trasa miała ok. 26 km. Na szczyt dotarliśmy ok. godz. 17.00. Pokłoniliśmy się figurze Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich i odmówiliśmy Akt Zawierzenia się Jej Niepokalanemu Sercu. Następnie poszliśmy przed Obraz Czarnej Madonny.

Na nocleg udaliśmy się do przesympatycznych sióstr Franciszkanek Serc Maryi i Jezusa, które z radością nas przyjęły. Po zasłużonym odpoczynku udaliśmy się na Apel Jasnogórski, którym rozpoczęła się 95. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia. Rozważanie Apelowe poprowadził ks. bp Romuald Kamiński przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski. Po nim rozpoczęła się droga krzyżowa na wałach jasnogórskich dla pracowników Służby Zdrowia.

W niedzielę zgromadziliśmy się o godz. 8.45 na konferencji w auli Kordeckiego, w której wśród honorowy gości był pan dr Jacek Kozakiewicz ze Śląskiej oraz Ogólnopolskiej Izby Lekarskiej oraz Prezes Zarządu Krajowego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich dr n. med. Elżbieta Kortyczko wywodząca się z okręgu śląskiego. Na pielgrzymce był obecny również ks. dr. Wojciech Bartoszek z Apostolstwa Chorych. Wysłuchaliśmy ciekawej konferencji ks. prof. Andrzeja Muszali na temat pięciu zmysłów człowieka i ich odniesienia do duchowych zmysłów wewnętrznych osoby ludzkiej. Konferencji i całego spotkania można posłuchać tutaj.

Po mszy św. na błoniach jasnogórskich autokarem wróciliśmy do Katowic i Tychów. Pielgrzymka zostaje w naszej pamięci jako piękne doświadczenie umacniające więzy braterstwa, przyjaźni i ludzkiej życzliwości. Zostaje w naszej pamięci doświadczenie wspólnoty żywego Kościoła, bardzo ludzkiego, ale też bardzo duchowego. Duszpasterstwo Służby Zdrowia to wspólnota ludzi skupionych wokół Chrystusa, którzy chcą od Niego czerpać siłę i moc do codziennej pracy i życia. Przychodzimy by wzmocnić swoją wiarę, otrzymać nadzieję i miłość. Jesteśmy razem po to, aby formować swoje człowieczeństwo, sumienie i uczyć się od naszego Mistrza i Lekarza Jezusa Chrystusa być dobrym pracownikiem Służby Zdrowia. Styl Jezusa Chrystusa został ukazany w postawie Dobrego Samarytanina i wielu innych przypowieściach oraz fragmentach Ewangelii, gdzie Jezus przebywa wśród chorych, leczy ich i umacnia. W przyszłym 2020 r. pielgrzymka odbędzie się 22-24 maja (IV niedziela maja) – wyrusz z nami na pielgrzymkowy szlak!