św. Kamil

Św. Kamil de Lellis

Św. Kamil de Lellis urodził się 25 maja 1550 r. w Bucchianico we Włoszech. Za przykładem swoich przodków poświęcił się służbie wojskowej, co niestety ujemnie odbiło się na jego duszy. Ale pod wpływem łaski Bożej nastąpił w 25 roku jego życia całkowity zwrot ku Bogu. Postanowił wtedy Kamil oddać się zupełnie Bogu i biednej cierpiącej ludzkości.
W roku 1582 zakłada w Rzymie pobożne stowarzyszenie pielęgniarzy - które w r. 1586 otrzymuje zatwierdzenie papieskie, a w roku 1591 zostaje podniesione przez papieża Grzegorza XIV do godności zakonu.
Wyświęcony w 34 roku życia na kapłana, niesie odtąd Kamil wraz ze swoimi towarzyszami obok pielęgniarskiej, również i duszpasterską pomoc chorym i umierającym. Rzym i całe Włochy stały się widownią jego nadzwyczajnej miłości ku bliźnim.

Celem Zakonu według hasła "Nie miłujmy słowem ni językiem, lecz czynem i w prawdzie" jest: Niesienie duchowej i materialnej pomocy chorym, nawet zarazą dotkniętym. Do tego zobowiązuje się każdy członek Zakonu, ojcowie i bracia, czwartym uroczystym ślubem. Nie jest wykluczona również wszelka inna praca kapłańska i charytatywna, nawet w krajach misyjnych.

Kamil umarł 14 lipca 1614 roku. Ten, który dla chorych i biednych tyle dobrego uczynił, sam nie był wolny od różnych cierpień, a szczególnie w ostatnich latach swego życia. Pięć chorób swego ciała nazwał pięcioma dowodami miłosierdzia Bożego.
Licznymi cudami wsławił Bóg swego Sługę. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto już 1625 roku, lecz z powodu niespokojnych czasów musiano go przerwać i dopiero Papież Benedykt XIV ogłosił Kamila w roku 1742 błogosławionym, a w cztery lata później w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętym. Święto jego obchodzi Kościół 18.VII - w Zakonie 15 lipca. Leon XIII ogłosił św. Kamila w 1886 r patronem chorych, konających i szpitali, a Pius XI w 1930 r patronem pielęgniarzy. Imię św. Kamila jest wzywane w litanii za konających. Kamilianie mają przywilej odprawiania mszy świętej w izbie chorego. Na czarnym habicie noszą czerwony, naszywany krzyż na piersiach, jako symbol miłości ku cierpiącym.
 

Święty Kamilu, Patronie pielęgniarzy, chorych, konających i szpitali - Módl się za Nami!