KODEKS ETYKI LEKARSKIEJ

uchwalony na III KRAJOWYM ZJEŹDZIE LEKARZY
(12 - 14 grudnia 1993 r.)

Część ogólna


Art. 1

Etyka lekarska wynika z ogólnych norm etycznych w zawodzie lekarza. Zobowiązują one lekarza do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu lekarskiego. Naruszeniem godności zawodu jest każde postępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu.

„Niektórzy lekarze próbują ująć etykę lekarską w pewne przepisy, formułki i paragrafy. Sądzę jednak, że przepisy te pozostaną na zawsze martwą literą, jeżeli nie będą wypływały z własnego poczucia lekarzy, z ideałów, jakie powinny przyświecać naszej działalności”.
W.Biegański
Art. 2

Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem. Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego. „Salus aegroti suprema lex est”.

„W każdym człowieku istnieją dwa walczące ze sobą popędy; jeden egoistyczny, wynikający z własnego poczucia człowieka jako niezależnej jednostki, drugi społeczny, wypływający z poczucia człowieka, że jest cząstką społeczeństwa. Oba te popędy walczą ciągle ze sobą i w różnych epokach życia jeden lub drugi przeważa. Jeżeli przeważy popęd egoistyczny, to ideałem człowieka będzie dobrobyt własny i użycie, jeżeli za przeważy popęd społeczny, to dobro społeczne, dobro bliźniego staje się ideałem, dążeniem człowieka”.
W.Biegański
Art. 3

Lekarz zarówno w czasie pokoju, jak i wojny winien wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka, bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne czy inne uwarunkowania.

Art. 4

Dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną.

W wielu zagadnieniach omawianych w Kodeksie Etyki Lekarskiej podkreśla się wagę sumienia, które jest poważnym czynnikiem decydującym o postępowaniu lekarza.

Znaczenie tego czynnika uznaje też ustawa o zawodzie lekarza uchwalona przez Sejm RP 6 grudnia 1996 roku, w której stwierdza się: „lekarz może odmówić wykonania zabiegu, jeśli to jest sprzeczne z jego sumieniem”.

„Traktaty o etyce w zakresie praktycznym nie mogą być nigdy rozumowe, na logice tylko oparte. Chcąc wpłynąć na postępki ludzi, należy poruszyć ich serca, ich przekonania moralne, a tego nigdy nie dokonasz przez rozumowanie”.
W.Biegański
Art. 5

Izba Lekarska jest obowiązana do czuwania nad przestrzeganiem zasad etyki i deontologii lekarskiej oraz zachowaniem godnoci zawodu przez wszystkich członków samorządu lekarskiego, a także do starań, aby przepisy prawa nie naruszały zasad etyki lekarskiej.







poprzednia strona | początek strony | następna strona